Česká spořitelna, a.s. je dlouhodobě největší českou bankou co do počtu klientů, zatímco z hlediska bilanční sumy je druhá. Svůj příběh píše už téměř 200 let a od původních služeb pro spotřebitele přerostla v „giganta“, který nabízí produkty také podnikatelům (OSVČ i firmám), obcím nebo státu. Poskytuje běžné a spořící účty i další způsoby zhodnocování peněz (třeba investice), půjčky včetně hypoték, pojištění a řadu dalšího.
Jaké půjčky Česká spořitelna nabízí
V nabídce největší tuzemské banky je řada spotřebitelských úvěrů, z nichž některé poskytuje sama Česká spořitelna, a.s., a další její dceřinná stavební spořitelna, známější spíše jako Buřinka.
Spotřebitelské půjčky přímo od České spořitelny
- půjčka může dosahovat až 1 milionu korun a lze ji nadstandardně rozložit až do 10 let; jako téměř jediná vám také odpustí až 12 posledních splátek, a ke všemu lze zdarma 2krát ročně odložit jednu úhradu
- malá půjčka od 2 000 Kč umožňuje splácet i opravdu malé částce po pár stovkách měsíčně, nejlevněji to jde od 188 Kč
- kontokorent od České spořitelny, tedy „finanční jistota“, je možná ve výši až 100 000 Kč, i když obvykle se pohybuje mezi pěti a deseti; pokud peníze nečerpáte, nestojí vás ani korunu, jinak hradíte úroky pouze z částky, jakou reálně využíváte, a navíc lze opětovně využívat i již splacené prostředky
- kreditní karta je v podstatě obdoba kontokorentu, akorát je vázána na vlastní nosič (nemusí být fyzický, může být i elektronický), a funguje stejně jako platební karta, akorát nečerpáte prostředky své, ale banky; jedná se přitom o jedinou opakovanou půjčku zdarma až na 55 dní
- peníze na klik je v podstatě „hybridní“ předschválená půjčka s prvky revolvingového úvěru, za níž platíte až v momentě, kdy ji začnete využívat; je přitom potřeba splácet 3 až 10 % z vypůjčené částky (výši si nastavíte sami), a lze k ní sjednat i kartu, která kombinuje výhody i nevýhody (potažmo poplatky) debetní a kreditní
Spotřebitelské půjčky od stavební spořitelny Buřinka
- úvěr na rekonstrukci má asi účel jasný, až do 2,5 milionu korun přitom nemusí být zajištěn nemovitostí, a jako důkaz využití peněz nemusíte dokládat faktury, postačí fotografie před a po; navíc není třeba mít předem uzavřené stavební spoření, ani mít naspořeno, úvěr je „pro všechny“
- úvěr na družstevní bydlení může dosahovat až 3,5 milionu korun bez zajištění, za což už reálně lze takovou nemovitost pořídit (potažmo si koupit spoluvlastnický podíl), aniž by musela být vyjmuta z družstva a převedena do OV, splatnost až 25 let je navíc podobná jako u hypotéky
- úvěr pro budoucnost nabízí až 2,5 milionu korun bez zástavy s úrokovou sazbou nižší o 0,3 % p.a. na ekologické bydlení; dopředu nemusíte mít nic naspořeno ani mít uzavřené stavební spoření, a jako bonus lze na takovou nemovitost získat státní dotace, s čímž vám Buřinka pomůže
- úvěr ze stavebního spoření vyžaduje nad určitou částku zajištění nemovitostí, a zejména musí mít stavební spoření po dobu alespoň 2 let a mít naspořeno min. 30 % z cílové částky; úvěr je potom poskytnut jako rozdíl mezi naspořenou a cílovou částkou
Komu jsou půjčky od České spořitelny určeny
Nabídka banky je natolik rozsáhlá, že pokryje drtivou většinu potřebu spotřebitelů (fyzických osob) i podnikatelů, ať už chtějí zafinancovat nákup domácího spotřebiče, auta, bydlení, nebo třeba sloučit nevýhodné úvěry do jednoho. Splňovat je přitom potřeba:
- pravidelný příjem z jednoho nebo více zdrojů (může se jednat o zaměstnání na HPP i vedlejší činnost, stejně jako na DPČ, eventuálně i na DPP, nebo o podnikání, dividendu, výsluhový příspěvek apod.); půjčka od České spořitelny je navíc bez doložení příjmů, ověřit si je totiž zvládne přes běžný účet (i u jiné banky)
- plnoletost, úvěrové smlouvy mohou být uzavřeny pouze s lidmi staršími 18 let
- občanský průkaz a obvykle i řidičský průkaz (nebo místo něj cestovní pas / rodný list)
- plusem je, nemáte-li negativní zápisy v registrech dlužníků
- české státní občanství s trvalým pobytem na území ČR (cizinci potřebují alespoň přechodné bydliště a příjem z tuzemska)
- žádáte-li on-line a nejste-li klientem České spořitelny, bude třeba ještě aktuální telefonní číslo a e-mailová adresa, a pro snadné ověření příjmů ještě běžný účet u jiné banky (pokud ho nemáte, lze příjmy doložit výplatnicemi nebo potvrzením zaměstnavatele / daňovým přiznáním, eventuálně jiným dokumentem)
Historie České spořitelny v krátkosti
Jedná se o zdaleka nejstarší banku na tuzemském trhu a jednu z prvních institucí svého druhu na území Evropy. Její historie sahá až do roku 1825, kdy byla založena jako spořitelna pro chudší vrstvy obyvatel s cílem úročit jejich drobné finanční vklady a připravovat je tak na stáří, nezaměstnanost, nemoc i náhlý výpadek příjmu. A nutno říci, že svému záměru dostála.
Množství spravovaných peněz strmě stoupalo a jen v prvních 5 letech vklady lidí vzrostly více než 12násobně, a v dalších 10 letech pětinásobně. Od samého počátku přitom hrála, tehdejším názvem Schraňovací pokladnice pro hlavní město Prahu a pro Čechy, důležitou roli na státnické úrovni. A ta jí v podstatě zůstává dodnes, je totiž 3. systémově významnou bankou ČR.
Ve zkratce to znamená, že kdyby jí hrozily nějaké ekonomické problémy (což je ale vzhledem k silnému kapitálu a dlouholeté stabilitě nepravděpodobné), přispěchal by ji zachránit stát – v opačném případě by totiž mohl její pád spustit dominový efekt a významně (negativně!) ovlivnit fungování dalších firem, což by bylo zcela nežádoucí a tedy takový scénář spíše nenastane.
Zásadním milníkem bylo pro Českou spořitelnu vyčlenění ze státní struktury a transformace na akciovou společnost (odtud název Česká spořitelna, a.s.). Stalo se tak 1. února 1992, ale stát si ponechal rozhodující 40% podíl akcií. Netrvalo ovšem ani 10 let a hlavním akcionářem se stala rakouská finanční skupina Erste Bank Group, když nakoupila 98 % veškerých akcií.
Když začala v ČR „revoluce“ digitálních bank, které často nabízely běžný účet zdarma, způsobilo to České spořitelně významný odliv klientů. Trvalo jí pak několik let, než ztrátu dohnala, a dokonce se jí podařilo vrátit do vedoucí pozice v udávání trendů na tuzemském trhu. Právem je tedy považována za jednu z nejsilnějších a nejvěrohodnějších českých bankovních domů.
Sídlo společnosti
Česká spořitelna, a.s., Olbrachtova 1929/62, 140 00 Praha 4